s

Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

Akne ve Akne İzi Tedavisi

sivilce_izleri_tedavisi

Akne izleri nelerdir?

Akne izlerini anlamak, sivilce izini önlemek ve en aza indirmek için ilk adımdır.

Akne vulgaristen muzdarip bireylerde % 10-15 oranında kalıcı sivilce izi olma ihtimali vardır. Sivilce izlerine neyin sebep olduğu ile ilgili risk faktörleri, sivilce şiddetli olduğunda ve tıbbi tedavi arayışında bir gecikme olduğunda artar. Sivilce izleri sıklıkla şiddetli kistik sivilceler veya uzun süredir yüzeysel sivilce aktifliğinden kaynaklanır.Hastalarımıza sivilceyi erken tedavi etmenin önemini vurgulamalıyız. Sivilcenin erken tedavisi ciltte enflamatuar saldırıyı azaltır ve dermal tabakada kalıcı zararı önler.

Akne izlerinin nedenlerinin belirlenmesi dogru sivilce ve yara izi  tedavilerinin bulunmasını sağlamaktadır.  Sivilce izlerinin tedavisi söz konusu olduğunda yara izi tipini belirlemek esastır çünkü spesifik tedaviler belli yara izi tipleri için dogru sonucu verir.

Sivilce izlerinin en yaygın türü nedir ?

En sık görülen akne skar tipi genellikle ice pick skar, boxcar ve Rolling skar izlerinin karışımıdır. Akne izleri sıklıkla alın, yanak, burun, çene çizgisi ve sırtta bulunur. Skar derecesi bireyler arasında farklılık gösterir çünkü akne izlerine neyin sebep olduğuna katkıda bulunan faktörler de önemlidir.

Ice Pick izleri nedir ?

Çukur izleri olarak da bilinir. Dar ve derindir;  burada yara izinin açılması izin tabanından daha geniştir ve “V” şekli oluşturur.Çukur izlerinin ne kadar derin olabileceği hakkında bir fikir vermek için, bazen cildin yağ tabakasına ulaştıgını söyliyebiliriz. Bu izler için lazerle yeniden yüzeylendirme yara izi derinliğinden dolayı iyi bir sonuç vermeyecektir. Bunun yerine delme eksizyonu gibi sivilce yara izi kaldırma teknikleri uygulanabilir.

Sivilce İzi Tedavilerinde Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

Genel olarak sivilce tedavilerinde pek çok yöntem mevcut olmakla birlikte bu yöntemler arasında;

  • PRP Yöntemi
  • Kimyasal Peeling Yöntemi
  • Derin Soyan Lazer
  • Mikro İğneleme
  • Fraksiyonel Radyofrekans
  • Dolgu Tedavisi

gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu seçeneklerin arasında ise size en uygun yöntemin belirlenebilmesi için uzman kişilerin görüşleri fazlası ile önem taşımaktadır. Eğer sivilceler hala aktif bir şekilde çıkmaya devam ediyor ise  iz kalmasının önüne geçilmesi açısından kimyasal peeling yöntemi veya yenileyen lazer tedavilere gerçekleştirilmektedir; ancak kırmızı ve yüzeysel bir sivilce izi söz konusu ise mikro iğneleme, derin sivilce izi var ise dolgu tercih edilebilmektedir.

PRP Yöntemi

PRP (Platelet Rich Plasma-Platelet) yani trombosit, pıhtı hücresi yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısa ismidir. Cilt gençleştirmede kullanılan bu yeni yöntem son yılların en gözde ve en etkili yöntemlerindendir.

PRP yöntemi kişiden 8-20 cc kan alınır ve santrifüj edilir. Elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük miktarda ve yaygın biçimde derinin altına enjekte edilir. Cilt dokusunda oluşan herhangi bir hasar cilde enjekte edilen kan, pıhtı hücrelerini bu dokuya toplar ve onarım süreci başlar. Sonuç olarak hedef dokuda hızlı ve güçlü bir şekilde onarım başlar.

Kimyasal Peeling Yöntemi

Cildi canlandırmak amacıyla uygulanan kimyasal peeling, cildin hasarlı üst kısmının soyulması işlemidir. Böylelikle daha parlak, genç ve temiz bir cilde sahip olunur. Cildinizin yapısına göre değişen kimyasal peeling uygulamaları kullanıldığı maddelere göre yüzeysel, orta ve derin peeling uygulanır.

Derin Soyan Lazer

Derin soyan lazer yönteminde ya renk pigmentlerine etki eden ya da cildi soyarak yenileyen lazer yardımı ile cilt yenileme işlemi yapılır. Çevre dokulara zarar vermeden yapılan bu işlem cilt üzerinde herhangi bir hasara neden olmaz, sosyal yaşamı sekteye uğratmaz.

Mikro İğneleme

Dermaroller olarak da bilinen mikro iğneleme, silindir şeklindeki bir cihazın üzerinde ortalam olarak 200 ve 500 çok ince iğne olan el cihazıdır. Sıra halinde dizilmiş olan bu mikro iğneler 0,5-2 milimetre uzunluğunda ve 0,1 milimetre çapındadır.

Fraksiyonel Radyofrekans

Diğer adıyla Thermage (termaj) olarak bilinen bu yöntemde mikro iğneler ile donatılan radyofrekans cihazının akım çıkışı sağlayan ünitesi derinin üst tabakasını atlayıp orta tabakaya ulaşmaktadır. 0.5-3.0 milimetre arasında iğnelerin uzunlukları değişmektedir. Kullanılan iğneler altından yapıldığı için “altın iğne” olarak da bilinmektedir.

Dolgu Tedavisi

Akne sonrası oluşan deformasyonun giderilmesi amacıyla cildin altına enjekte edilen kalıcı maddeler kullanılır. Sonucunda ise ciltte oluşan çukurlar kendini toparlamış olur ve daha genç, sağlıklı görünüm elde edilir.

Hangi Bölgelere Sivilce İzi Tedavisi Yapılabilir?

Sadece yüzünüzde değil vücudunuzun çeşitli bölgelerinde de sivilce çıkıyor ise burada da iz kalma olasılığı fazladır. Sivilce izi tedavisi ise geliştirilen PRP tekniği ile birlikte; boyun, dekolte bölgesi, sırt bölgesi, eller, bacak araları, koltuk altı bölgesi gibi çeşitli bölgelerde kullanılabilen bir yöntem olarak bilinmektedir.

Özellikle PRP yöntemi sivilce sorunu ile birlikte cildin ve derinin daha etkisiz bir hale gelmesi ile birlikte de bu tedaviyle cildin eski halinden daha sağlıklı bir hale gelmesi sağladığından başvurulan yöntemler arasında yer almayı başarmıştır. 2 veya 3 hafta ara ile 3-4 seans aralığında bu tedaviye devam edilmesi uzman doktorlar tarafından önerilmektedir.

Sizi Biz Arayalım

İletişim numaranızı bırakın, 15 dakika içerisinde uzman ekiplerimiz sizi arasın…

Hemen ARA
WhatsApp chat