s

Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

Göğüs Büyütme

gogus-buyutme

Göğüs büyütme bir kadının göğsünün boyutunu, şeklini ve dolgunluğunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonların başında göğüs büyütme ameliyatı gelir. En başarılı sonuçların alındığı plastik cerrahi operasyonlarından birisidir.

Göğüs büyütme işlemi:

Doğal küçük göğüsleri büyütmek. Hamilelik, kilo kaybı ya da emzirme nedeniyle şeklini ve büyüklüğünü kaybeden göğüsleri eski haline getirmek. Göğüsler arasındaki asimetriyi düzeltmek. İlk ameliyatında, kanser tedavisinde ya da buna benzer diğer sebeplerden dolayı oluşan durumları tedavi etmek için yapılır.

İdeal göğüs büyüklüğü oranı nasıl belirlenir?

Göğüs büyültme ameliyatları, günümüzde hem genç hem de orta yaş grubu arasında biz estetik cerrahlardan en sık talep edilen estetik ameliyatlarından birisidir. Muayene sırasında bize en sık sorulan soru ise yapılacak memenin büyüklüğünün ne kadar olacağıdır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Meme büyütme (mamoplasti) ameliyatı, kadınların göğüslerinin büyütülmesi, şekillerinin düzeltilmesi ya da doluluklarının artırılması gibi nedenlerle yapılan bir cerrahi bir prosedürdür. Bu işlem göğüs kaslarına ya da meme dokusunun içine silikon, saline protez ya da başka alternatif implantlar koyularak gerçekleştirilir. Göğüs büyütme için yaygın nedenler şunlardır:

Doğal boyu küçük olan göğüsleri büyütmek

Kilo kaybı, gebelik ve emzirme sonrası sekli ve boyutu değişen göğüsleri tekrar eski haline getirmek Asimetrik göğüsleri simetrik hale getirmek Meme kanseri tedavisi gibi göğüslerin boyutunu ve şeklini olumsuz etkileyebilecek durumlardan sonra onarım yapmak Göğüs estetik ameliyatı göğüslerinizin görünüşünü güzelleştirip daha hoş bir hale getirebilir. Fakat bu ameliyata hayat standartlarınızı arttırmak ya da kötü giden bir ilişkinizi düzeltmek için bel bağlamak doğru değildir. Göğüs estetik ameliyatı olmaya kendi isteğinizle karar vermeli, başkalarının ısrarlarına göre hareket etmemelisiniz.

Estetik ameliyat öncesi memenin büyüklüğünü
nasıl belirliyoruz?

Estetik ameliyatların hepsi hem maddi hem de manevi sebeplerden sadece bir kez yapılması gereken operasyonlardır. İlk operasyondan memnun kalınmadığı durumlarda revizyon ameliyatları hem bütçe açısından hem de kişinin psikolojik dayanıklılığı açısından hasta için oldukça zorlayıcı olabilir. Bu yüzden meme boyutunda biz plastik cerrahların önerilerini dikkate alarak karar verilmenizde büyük fayda var. Çünkü biz plastik cerrahlar, yaptığımız operasyonlarda her zaman mümkün olan en estetik ve en doğal sonuca oluşmayı hedefliyoruz. Ameliyatta mükemmel sonuçlara ulaşmak sizin kadar bizim için de önemlidir.

Peki, göğüs büyüklüğünü belirlerken nelere dikkate ediyoruz?

Hastanın boyu ve kilosuna yani genel vücut yapısına dikkat ediyoruz. Uzun boylu ve fazla kilolu kişilerde daha büyük protezler kullanıyoruz. Örneğin kısa boylu bir hastada D cup göğüsler çok rahatsız edici bir görünüm oluştururken, uzun boylu bir hastada ise B cup göğüsler çok küçük görünebilir.

Hastanın göğüs kafesi şekline dikkat ediyoruz. Bazı kişiler uzun boylu olsalar da göğüs kafesleri dar olabiliyor. Yine kısa boylu hastaların geniş bir göğüs kafesi bulunabilir. Ayrıca bazen göğüs kafesi ön-arka çapta içeri doğru dönük (pectus excavatus) ya da dışarı doğru çıkık (pectus carinatum) olabiliyor. Bu durumların hepsi seçilecek protezin büyüklüğünü fazlasıyla etkiliyor.

Hastanın var olan göğüslerinin büyüklüğüne ve meme dokusuna dikkat ediyoruz. Hastada ameliyat öncesi yeterli büyüklükte ve miktarda meme dokusu varsa protezi kaplayabileceği için rahatlıkla daha büyük bir protez kullanılabilir. Fakat meme dokusu az ise protezin büyüklüğü dışarıdan belli olmamasını sağlayacak büyüklükte yani daha küçük olabilir. Kısacası var olan meme dokusunun boyutuna uyacak şekilde protezin büyüklüğü belirlenir.

Hastanın göğüslerindeki sarkıklık oranına dikkat ederiz. Bilindiği gibi göğüs büyültme ameliyatı aynı zamanda hastanın göğüslerinin dikleşmesini de sağlar. Özellikle dikleştirme ihtiyacı bulunan hastalarda dual plane yerleşim şekliyle mastopeksi ameliyatının kötü görünümlü skarları olmadan göğüste yeterince dikleştirme sağlanabilir. Memenin sarkıklığı arttıkça koyulacak protezin büyüklüğü de artmak durumundadır. Diğer taraftan özellikle doku gevşekliği bulunan hastalarda aşırı büyük protez kullanılırsa belli bir süreden sonra protezin göğüslerinde oluşturacağı ağırlık nedeniyle sarkma yaşanması kaçınılmazdır. İşte bu durumlar nedeniyle ameliyat sırasında optimal büyüklük mutlaka doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Doktorunuz ameliyat olduğunuza değecek büyüklükte ve vücudunuzun genel hatlarıyla da uyum sağlayacak en uygun protezi seçmenizi sağlayacaktır.

Göğüslerde büyüklük açısından simetriye de çok dikkat ederiz. Pek çok kadının göğüslerinde asimetri vardır ve bu son derece doğaldır. Bu fark karşıdan bakıldığında çok belirgin değilse göğüslerin asimetrik duruşunu düzeltmeye gerek yoktur. Ancak asimetrinin çok belirgin olduğu hastalarda küçük tarafa daha büyük protez konulması gerekebilir.

Sizi Biz Arayalım

İletişim numaranızı bırakın, 15 dakika içerisinde uzman ekiplerimiz sizi arasın…

Hemen ARA
WhatsApp chat