s

Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

Lazer Epilasyon Buz Başlıklı

lazer-epilasyon-1

Diode Lazer Nedir?

Diode lazer 810 nm dalga boyunda çalışan tüm kıl tiplerinde klinik çalışmalarla kanıtlanmış etkisi oldukça yüksek epilasyon yöntemidir. Kontakt ya da hava soğutmalı tipleri vardır. Tek dezavantajı: Pulse süresinin uzun olması ince kıllarda etkinliği azaltabilir. Bu nedenle pulse süreleri ayarlanabilen diode cihazları da üretilmiştir. Bu tip fonksiyonu bulunan diode lazerler ince tüylerde etkili olabilen önemli lazerlerdendir.

Peki Niçin Diode Lazer ?

  • Diode Lazerin en büyük tercih sebebi hastaların acılı ve ağrılı bir sistemi artık istememelerinden kaynaklanıyor ve tabiki ince kıllarda sonuç alma başarısı en önemli ikinci faktör.
  • Diode lazer epilasyon teknolojilerinde yapılan klinik araştırmalarla ilk 6 ayda alınan kıllardaki azalma oranı %50 buda neden diode lazer cihazlarının neden hastalar tarafından daha çok tercih edildiğinin en büyük cevabı.
  • Diode lazerlerin bir önemli avantajı da tüm cilt tiplerinde kullanılabilmesidir.
  • Koyu renk ciltler de dâhil olmak üzere diode lazerler tüm cilt tiplerinde epilasyon yapılabilen lazerlerdendir.
  • Diode lazerlerin yüz, sırt, kol bölgesinde en etkili lazerlerdir. Tüm bölgeler ve sonuçlar değerlendirildiğinde diode lazerler çok etkili lazerlerdir.
  • Deride leke kalma ihtimali azdır.
  • Derin ve kalın kıllarda etkinliği daha fazladır. Bu özellikleri nedeniyle erkek sırtı, kadın ve erkek kol ve yüzünde en başarılı lazerlerdir.
  • Her mevsim uygulanabilir.
  • Bir başka etken ise yaz mevsiminde ütüleme diode lazer cihazlarıyla uygulama yapılabiliyor olmasıdır, saniyede 10 seri atış yaptığından ve epidermisi yavaş yavaş ısıttığından dolayı seans sonrası cillte güneş lekesi oluşmamasıdır.

Lazer Epilasyon İçin Ne Gibi Hazırlıklar Yapılmaktadır?

Lazer epilasyon işleminden önce ıslak bir mendil ile bölge deodorant ve diğer kozmetiklerden temizlenir. Bölgedeki kıllar tıraş makinesi ile kısaltılır. İlk seanstan sonraki seanslarda vakit kaybını önlemek için kişi kısaltma işlemini 3 gün önceden de gerçekleştirebilir. Lazer epilasyon seansında acı genelde minimaldir. Fakat çok acı duyan kişilerde işlemden 1 saat önce lokal anestezik krem uygulaması yapılabilir.

Lazer Epilasyon Hangi Merkezlerde Yaptırılmalı?

Lazer epilasyon uygulaması ciddi bir işlemdir, uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Ehil olmayan kişilerin ve denetlenmeyen firmaların yaptığı uygulamalar kalıcı sorunlara yol açabilir. Bu sebeple lazer epilasyon Hastane ve Tıp merkezi gibi Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilen kurumlarda yapılması son derece önemlidir.

Kimler Lazer Epilasyon Yaptırabilir?

Lazer epilasyonu 16 yaşından büyük olan, kıl yapısı uygun, kıl rengi ile ten rengi arasında belirgin farkı olan (koyu renk kıl) ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı olmayan herkes yaptırabilir.

Lazer Epilasyon İşleminin Başarısı Nelere Bağlıdır?

Cihaz seçimi: Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için ilk adım, doğru cihazın seçimidir.

Cilt rengi: Uygulama yapılacak kişinin cilt renginin açık olması, uygulamada avantaj sağlar. Çünkü açık cilt tiplerinde doz artışı daha rahat yapılabilir. Lazer dozu ne kadar yüksek olursa başarı o kadar artar.

Kıl rengi: Lazer epilasyon uygulamalarında kalın kıllarda etkinlik fazla olur. Bu sebeple kıl ne kadar koyu ise lazer epilasyon o kadar başarılı olur. İnce tüylerde ise etkinlik daha az olur. Diode lazerler, bir kısım iyi seçilmiş ince tüylerde etkinlik sağlayabilir.

Epilasyonun uygulanacağı bölge: Epilasyonda en zor bölgelerden biri yüz bölgesidir. Yüz bölgesi için daha fazla sayıda seans gerekmektedir. Koltuk altı, genital ve alt bacak bölgesi lazer epilasyona en iyi cevap alınan bölgelerdir.

Cinsiyet: Kadınlar lazer epilasyon için daha avantajlıdır. Erkeklerde başarı ortalaması kadınlara oranla daha düşüktür. Kadınlarda hormonal nedenli tüylenme varsa, hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Etmelidir?

Lazer epilasyondan en az bir ay öncesine kadar, kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alma işlemleri yapılmamalıdır. Lazer epilasyonun etki edebilmesi için kılın köküne kadar uzanması gerekmektedir.

Lazer epilasyondan yine 1–1,5 ay öncesine kadar bronzlaşma olmamalı ya da solaryuma girilmemelidir. Lazer epilasyon öncesinde kullanılan ilaçlar ve özellikle deri hastalıkları olmak üzere bilinen tüm hastalıklar doktora bildirilmelidir. Ayrıca son 6 ay içinde sivilce tedavisi görülmüş ise mutlaka doktora bilgisi verilmelidir.

Lazerle Epilasyon Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

 

Lazer cihazında üretilen lazer ışınları, bir el aleti ile cilde uygulanır. 12-15-18 mm çapındaki bir alan, her seferinde tek tek atışlarla taranır. Lazer epilasyon işlemini yapan ve yaptıran kişiler, işlem sırasında mutlaka koruyucu gözlük takmalıdır. Cilde uygulanan ışınlar kılın yapısında bulunan ve siyah rengi veren melanin ismindeki boya maddesi tarafından tutulur. Tutulan ışık enerjisi, kılda ısı enerjisine dönüşür. Kıl köküne iletilen ısı, milisaniyelik bir sürede kıl kökünü tahrip eder. Bu anda hafif bir iğne batmasına benzer bir his duyulur, kıl köklerinde şişme ve kızarıklık gözlenir. Bu belirtiler kılların etkilendiğini gösterir. İşlem sırasında cihaz yoluyla sağlanan hava ve kontakt soğutma sayesinde cilt korunur, acı ve yan etkiler azaltılır. Soğutma esnasında bile kızarıklığın ve ödemin geçtiği gözlenir.

Lazer Epilasyon Uygulaması Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Sadece ışık vücuda değdiğinde, tek bir kılı cımbızla kopartırken hissettiğimizden çok daha az bir acı duyulabilmektedir. Bu esnada ışığın değdiği bölgede aynı anda en az 10-15 kıl köküne ulaşılabilmektedir.

Lazer Epilasyon Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Süre, epilasyonun yapılacağı bölgeye göre değişir. Örneğin; yüz, kasık, koltukaltı gibi bölgelerde 10-15 dakika, bacaklarda 1 saat sürebilmektedir. Ayıca epilasyonda cilt ve kıl durumuna göre kullanılan cihaz da sürede farklılık gösterecektir.

Lazer Epilasyon Sonrası

Lazer epilasyon sonrası, 15–20 dakika aralıklarla bölgeyi buz uygulamasıyla ya da hava ile soğutmak cildi rahatlatır, kızarıklık ve şişlikleri azaltır ya da tamamen kaybeder.

İşlem sonrası bölgeyi nemlendiricilerle nemlendirmek, yine cildin toparlanmasını sağlar.

Lazer epilasyon sonrasında ilk 24 saat çok sıcak su uygulanmamalıdır.

Epilasyonun uygulandığı bölgeyi terletici ağır sporlar yapılmamalıdır.

Uygulama sonrası 15 gün boyunca bronzlaşmak amacı ile güneşlenmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Lazer epilasyon, cildin yüz gibi açıkta kalan bölgelerine uygulanmışsa sonraki seansa kadar güneşli havalarda güneş koruyucu kullanılmalıdır.

İki Seans Arasında Ne Kadar Süre Geçmeli?

Vücudumuzdaki kıllar, büyüme, dinlenme ve dökülme evrelerini geçirirler. Eğer bir kıl büyüme evresinde iken lazer uygulanırsa, onun o seansta kalıcı olarak yok olması mümkün olabilir. Bu nedenle seanslar arasında 1-2 ay gibi süreler öngörülür. Büyüme evresinde bulunmayan bir kıla lazer uygulaması yapılırsa, kıl tütsülenir ve ışığı kıl köküne ulaştırma görevini tamamlayamaz. Cilt üzerine 0,3 cm uzunluğuna erişmiş olan kıllar daha fazla uzaması beklenmeden işleme alınabilir. Seans aralıkları süreleri bölgesine göre değişir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmamalıdır?

Hamileliğin özellikle ilk 3 ay döneminde olanlara, 12 yaşından küçük çocuklara, derisinde kollajen doku hastalığı olanlara, herpesli (uçuk) ve sedef hastalıklı deri alanlarına, deri kanser veya kanser öncesi deri lezyonlarına lazer epilasyon uygulanmaz. Bronzlaşmış ciltlerde bazı lazer epilasyon cihazları ile yeterli sonuç alınamaz. Böyle durumlarda cildin renginin açılmasını beklemek gereklidir.

Sizi Biz Arayalım

İletişim numaranızı bırakın, 15 dakika içerisinde uzman ekiplerimiz sizi arasın…

Hemen ARA
WhatsApp chat